آپتایم | UP - time

آپتایم (UPtime) چیست و چه کاربردی دارد؟

در دنیای دیجیتالی امروز، داشتن یک وب سایت با عملکرد مناسب یکی از فاکتورهای کلیدی برای موفقیت در کسب و کار است. اطمینان از عملکرد کامل وب سایت و عدم خرابی های منظم، برای هر صاحب وب سایت ضروری است. از دسترس خارج شدن وب سایت، نارضایتی مشتریان و به دنبال آن ضرر مالی را به همراه دارد.

همین الآن آپ تایم خودت رو چک کن!

شما میتونید هم به صورت دستی و هم به صورت اتوماتیک آپ تایم وبسایت خود را بررسی و ارزیابی کنید.

بررسی SSL بررسی آپتایم بررسی ping Iran Access

آیزا | سرویس مانیتورینگ و بررسی سایت از تمام نقاط ایران و جهان

آپ تایم چیست؟

آپ تایم یا  uptime وب سایت زمانی است که وب سایت یا وب سرویس در یک دوره معین در دسترس کاربران قرار می گیرد. اگرچه هدف، آپ تایم 100% است؛ اما در صنعت آپ تایم 99.999٪ ایده آل است.
برخلاف آپ تایم، دان تایم مدت زمانی است که سرور به هر دلیل در دسترس نمی باشد و نمی تواند عملکرد اصلی خود را انجام دهد.
برخی از دلایل قطعی سرور عبارتند از:

  • تعمیر و نگهداری
  • خطاهای انسانی
  • نقص عملکرد نرم افزاری یا سخت افزاری
آیزا | سرویس مانیتورینگ
بررسی وبسایت از تمام نقاط ایران و جهان

محاسبه درصد آپ تایم

به طور کلی آپ تایم یک سیستم، کل زمان منهای مدت زمان  downtime یا قطعی سرور است. اما اکثر شرکت های هاستینگ آپ تایم را به صورت درصدی ارائه می دهند. فرمول محاسبه درصد آپ تایم  به صورت زیر است.
مدت زمان کل / مدت زمان در دسترس بودن   = درصد آپ تایم
با استفاده از فرمول فوق، در آپ تایم 99.999٪ فقط 5.25 دقیقه در سال قطعی سرور را خواهیم داشت. به جز در موارد اضطراری همچون وب سایت یا سرویس های مهم مانند سیستم های بیمارستانی، بسیاری از ارائه دهندگان هاستینگ آپ تایم 99.99 (52 دقیقه و 36 ثانیه قطعی در سال) یا 99.98 (1 ساعت، 10 دقیقه و 7 ثانیه قطعی در سال) را زمان مناسب در نظر می گیرند. در این محاسبات در دسترس بودن واقعی یک سیستم در نظر گرفته می شود و عوامل دیگری مانند عملکرد در نظر گرفته نمی شود.

دلایل اهمیت آپ تایم بالا

در ادامه برخی از مهمترین مضرات از دسترس خارج شدن وب سایت را مورد بررسی قرا می دهیم.

از دست دادن مشتریان
طبق آمار به دست آمده اگر بارگیری وب سایت شما بیش از دو ثانیه طول بکشد، 14 درصد از بازدید کنندگان از وب سایت شما خرید نمی کنند و به وب سایت دیگری مراجعه خواهند کرد.
تأثیر بر سئو سایت
سئو خوب بدین معناست که رتبه وب سایت شما در صفحه نتایج موتورهای جستجو بالاتر است. گوگل به وضوح اعلام کرده است که قابلیت اطمینان یک وب سایت برای سئو خوب مهم است و به نوبه خود به آپ تایم بستگی دارد.

Ayyza همیشه حواسش به شما هست!

Ayyza در 24 ساعت هفته در کنار شما می ماند و حواسش به کسب و کارتان است. همچنین دارای 150 سرور در استان ها و 17 سرور خارجی که در سراسر جهان واقع شده اند، می باشد و می‌توانید از بین همه آنها آزمایش کنید یا فقط از نقاط انتخابی در مکان‌های واقعی کاربران خود استفاده کنید.